Jordania – Perła Bliskiego Wschodu

9 dni
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji
Cena $1100

Cena zawiera

 • Noclegi w hotelach o wysokim standardzie turystycznym
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • Jeden nocleg w namiotach beduińskich na pustyni Wadi Rum
 • Śniadania i obiadokolacje we wszystkie dni z wyjątkiem dnia pierwszego i dziewiątego (ostatniego)
 • Przejazdy klimatyzowanym autokarem na terenie Jordanii
 • Transfery z/ na lotnisko w Jordanii
 • Polskojęzyczny licencjonowany przewodnik na terenie Jordanii
 • Pilot/ przewodnik polskojęzyczny na całej trasie wycieczki
 • Zwiedzanie Petry
 • Zwiedzanie Małej Petry
 • Bilet wstępu do Cytadeli w Ammanie
 • Wejście do meczetu w Betanii
 • Wjazd na Górę Nebo
 • Koszt wjazdu na Pustynię Wadi Rum
 • Dwugodzinny rajd Jeepami po pustyni Wadi Rum
 • Rejs statkiem o przeszklonym dnie po Morzu Czerwonym
 • Koszt wizy wjazdowej do Jordanii

Cena nie zawiera

 • Koszt międzynarodowych biletów lotniczych Chicago- Amman- Chicago
 • Wyżywienia innego niż wymienione w świadczeniach
 • Fakultatywnej wycieczki „Petra nocą” – koszt $40
 • Kosztu bagażu jeżeli nie jest on wliczony w koszt biletow lotniczych
 • Zwyczajowych napiwkow – kwota do potwierdzenia na spotkaniu organizacyjnym.
 • Ubezpieczenia zdrowotnego / turystycznego (możliwość zakupienia w biurze Rek Travel)
 • Kosztu testu na COVID (konieczność wykonania testu – zgodnie z wymogami kraju docelowego)
 • Petra – jeden z siedmiu cudów świata
 • Wąwóz Al-Siq
 • Mała Petra
 • Pustynia Wadi Rum
 • Amman – stolica Jordanii
 • Jerash i stanowiska archeologiczne
 • Madaba
 • Góra Nebo
 • Akaba – relaks nad Morzem Czerwonym
 • Betania  i miejsce chrztu Chrystusa
 • Plażowanie nad Morzem Martwym

Kaniony

Kultura i historia

Plaże

Pustynia

Rejs statkiem


Plan podróży

1.dzień

Spotkanie grupy z przewodnikiem/pilotem przy stanowisku odpraw na terminalu lotniska O’Hare w Chicago. Odprawa paszportowo-bagażowa. Przelot do Ammanu.

2.dzień

Spotkanie na lotnisku z przewodnikiem i wylot do Jordanii. Przylot na lotnisko w Ammanie – stolicy Jordanii, nazwane na cześć królowej Alii – żony króla Husajna. Transfer z lotniska do hotelu i zakwaterowanie, a wieczorem „Amman by Night”. To będzie nasze pierwsze spotkanie z kulturą Jordanii – wycieczka do mniej komercyjnych, rzadziej uczęszczanych przez turystów miejsc, a wszystko po to, by wczuć się w klimat, poznać lokalne obyczaje i prawdziwe nocne życie miasta.

 
3.dzień

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Cytadeli – jednego z najważniejszych zabytków Ammanu, położonej na wzgórzu w samym jego centrum, z przepięknym widokiem na całe miasto. Największe wrażenie robi dostojna Świątynia Herkulesa, którą pozostawili po sobie tutaj Rzymianie. Dzisiaj nie zostało z niej zbyt wiele, bo ledwie kilka kolumn, ale można sobie wyobrazić ogrom tej świątyni. Zobaczymy również, położony w samym centrum miasta, Meczet Króla Abdullaha, majestatyczną budowlę z niebieską kopułą, mogącą pomieścić kilka tysiące wiernych. Następny przystanek to Jerash – miasto założone najprawdopodobniej przez Aleksandra Wielkiego w IV wieku p.n.e. Po latach rzymskiego panowania, miasto zostało zdobyte przez Arabów, a jego koniec przyniosło w VII wieku potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego całe Jerash przykryły piaski pustyni i wreszcie piaski czasu. Przez całą jego długość prowadzi pokryta brukiem główna ulica, z ciągnącym się wzdłuż niej łańcuchem majestatycznych kolumn i zabudowań. Na terenie stanowiska archeologicznego zachowały się także ruiny kościołów chrześcijańskich. Są one dużo młodsze od rzymskich ruin. Powrót na nocleg do Ammanu.

4.dzień

Zaraz po śniadaniu ruszamy w kierunku Madaby, chrześcijańskiego miasta w Jordanii, gdzie obok meczetów stoją kościoły i cerkwie. W jednym z nich – w cerkwi św. Jerzego, znajduje się słynna mapa Bliskiego Wschodu stworzona w czasach bizantyjskich z mozaiki i uważana za najstarszą zachowaną mapę Ziemi Świętej. To na jej podstawie bibliści i archeolodzy odnaleźli wiele zaginionych miejsc biblijnych.

Potem wjedziemy na górę Nebo, ze szczytu której Bóg ukazał Mojżeszowi Ziemię Obiecaną, czyli całą dolinę Jordanu, od Morza Martwego do Jerozolimy. Góra Nebo jest ważnym punktem na mapie Ziemi Świętej i pełni istotną rolę w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie. Już w czwartym stuleciu po Chrystusie wznoszono tu kościoły i klasztory, a ich dobrze zachowane pozostałości możemy do dziś oglądać. Na fundamentach antycznej budowli wzniesiono nową świątynię. Wielką jej atrakcję stanowi oryginalna posadzka w formie mozaiki, a zachowane na niej inskrypcje utrwaliły w pamięci imiona rzemieślników, którzy ją kładli oraz czas jej powstania.

Wieczorem dla chętnych spacer do skarbca przy blasku świec. Droga prowadzić będzie przez żwirowo- piaskową pustynię. Noc spędzimy w okolicy Wadi Musa, miasta żyjącego i rozrastającego się dzięki turystom zmierzającym do Petry.

 
5.dzień

Ten dzień to Petra. I tylko Petra. Wpisana w 1985 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. ogłoszona jednym z nowych 7 cudów świata – Petra – zasługuje na cały dzień naszej uwagi.

Zwiedzimy ruiny stolicy Nabatejczyków, której rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, od III w. p.n.e. do I w. n.e. Petra, której nazwa pochodzi od greckiego słowa skała, położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi wąska droga wśród skał – wąwóz Al-Siq.O tym, jak trudno było odnaleźć drogę do Petry świadczy fakt, że ten, który ją odkrył dla współczesnego świata, latami przekonywał do siebie miejscowych, by wskazali mu drogę do „Różowego Miasta”. Sami Nabatejczycy zwali Petrę – Rqm (Rakmu), co oznacza „wielobarwna”. Spacer dnem kanionu Siq, który prowadzi do pięknie zachowanego miasta Nabatejczyków, to początek festiwalu kolorów, a punktem kulminacyjnym jest sama Petra słynąca z licznych budowli wykutych w skałach. Różowe czy czerwone? A może bardziej pomarańczowe? Można oglądać „Różowe Miasto” na zdjęciach, na filmach, można słuchać opowieści, ale nic nie zastąpi osobistego spotkania z Petrą. Zwiedzimy zabytki wykute w skale, będzie też czas na samodzielne odkrywanie skalnego miasta. To będzie też wyjątkowy czas dla fanów filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, bo to właśnie w Petrze nakręcono scenę wejścia do świątyni, w której znajdował się Święty Graal.

6.dzień

Przejazd do Małej Petry. Zbudowana w I wieku, stanowiła przedmieścia właściwej Petry. Arabska nazwa Małej Petry – Siq al- Barid – oznacza zimny kanion, a my doświadczymy prawdziwości tej nazwy, kryjąc się przed upałem w cieniu wysokich i zimnych skał wąwozu. Zaczniemy od spaceru piaszczystym dnem kanionu. Potem wizyta w największej budowli Małej Petry – świątyni, której wejście zdobią wysokie kolumny.

Kolejny punkt tego dnia, to przejazd do Wadi Rum, pustyni przez wielu uważanej za najpiękniejszą na świecie. Czeka tam na nas wyjątkowa atrakcja, ekscytująca przejażdżka jeepem po czerwonych piaskach pustyni. Okolica Wadi Rum jest jednym z najpopularniejszych wśród zagranicznych turystów regionów turystycznych w Jordanii, a wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się dwie atrakcje – wspinaczka skałkowa po dość trudnych ścianach oraz biwakowanie, zwyczajem Beduinów, „pod gwiazdami”.Napływ dużej liczby turystów w ten przez długi czas odosobniony rejon, przyczynia się do wzrostu majętności miejscowych Beduinów, więc nie jest tu niczym dziwnym widok Beduina z telefonem komórkowym, czy prowadzącego ekskluzywną limuzynę. W 2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzień zakończy zachód słońca na pustyni, a noc spędzimy w beduińskich namiotach.

7.dzień

Po śniadaniu udajemy się nad Morze Czerwone do jedynego portu morskiego Jordanii – Akaby, położonego nad zatoką noszącą tą samą nazwę. Czeka na nas turkusowa woda, złocisty piasek i góry schodzące wprost do morza. Ten słoneczny i urokliwie położony region Jordanii zachęca do wakacji o każdej porze roku. Bogata fauna i flora oraz przejrzysta woda sprawiają, że turyści z całego świata przyjeżdżają tu podziwiać podwodny świat Morza Czerwonego. W wielu miejscach, rafy koralowe kryją się tuż pod powierzchnią, co będziemy mogli zaobserwować z pokładu statku ze szklanym dnem. Zatoka Akaba to również miejsce, które zachwyca egzotycznym krajobrazem oraz wspaniałymi zabytkami starożytnego świata. Czas na relaks na plaży.

8.dzień

Po śniadaniu udamy się nad Jordan, rzekę o ogromnym znaczeniu dla okolicznych mieszkańców nie tylko ze względu na jej powiązanie ze Starym Testamentem, ale przede wszystkim w związku z jej wpływem na codzienne życie tamtejszej ludności. My odwiedzimy Miejsce Chrztu, którego pełna nazwa, to Miejsce Chrztu Jezusa Chrystusa i jest to – zgodnie z wierzeniami – miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa. W wyniku zmiany biegu meandrującej rzeki, znajduje się ono właśnie na terenie obecnej Jordanii, w niewielkiej odległości od koryta rzeki Jordan. W tym dniu będziemy też mieli okazję zaznać uroków Morza Martwego. Przez ponad 300 dni w roku świeci tutaj słońce, a gruba warstwa ozonowa chroni przed poparzeniem słonecznym. Przejazd na jedną z plaż, możliwość kąpieli w najniższym punkcie na świecie. Wody i błoto z Morza Martwego słyną ze swych leczniczych właściwości. Wbrew nazwie, Morze Martwe nie jest morzem, a bezodpływowym zbiornikiem położonym w tektonicznym rowie Jordanu, którego lustro wody znajduje się ponad 400 metrów poniżej poziomu morza. Wykorzystamy zatem wszystkie dobrodziejstwa, które oferuje Morze Martwe, a zdjęcia, które zrobimy na miejscu, pozwolą na zachowanie tego dnia w pamięci na długie lata. Przejazd do Amman. Nocleg.

9.dzień

Po śniadaniu czas na ostatnie zdjęcia, zakup pamiątek i zaplanowanie kolejnych podróży. Transfer na lotnisko, odprawa paszportowo-bagażowa i wylot z Jordanii.

Przylot na lotnisko O’Hare w Chicago. Pożegnanie z grupą.

Pokaż cały plan wycieczki

9 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).