Teksas i Nowy Meksyk – w krainie słońca, kaktusów i … kosmitów

8 dni
07-13-2024
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji Pobierz katalog wycieczki
Cena $1545

Cena zawiera

  • siedem (7) noclegów w hotelach wysokiej klasy turystycznej
  • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
  • siedem (7) śniadań
  • przejazd minibusem na całej trasie wycieczki
  • opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • ubezpieczenie zgodne z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu

Cena nie zawiera

  • biletu  lotniczego
  • wyżywienia nie ujętego w świadczeniach
  • kosztu biletów wstępu

Teksas i Nowy Meksyk – te stany odkryją przed nami tajemnice podczas wycieczki na Dziki Zachód.

Gotowi na niezapomnianą przygodę po sercu Ameryki Południowo-Zachodniej? Dołącz do naszej ekscytującej wycieczki, która zabierze Cię w podróż przez fascynujące krajobrazy, kulturę i historię Teksasu i Nowego Meksyku. Co Was czeka?

🌵 Phoenix – Miasto Kontrastów: tutaj nowoczesność spotyka się z tradycją, a kultura zachodu miesza się z dynamiką życia miejskiego.

🌵 Cudowny Świat Kaktusów: odwiedzimy Narodowy Pomnik Kaktusów Organowych i Park Narodowy Kaktusów Saguaro, gdzie tysiące kaktusów tworzą niepowtarzalne krajobrazy pustynne.

🌵 Biała Kraina White Sands: Odwiedzimy Park Narodowy White Sands (Białych Piasków), gdzie miękkie, białe wydmy zapraszają do odprężających spacerów.

🌵 Podziemne Tajemnice: Zejdziemy pod ziemię do Parku Narodowego Carlsbad Caverns, gdzie odkryjemy fascynujący świat jaskiń, stalaktytów i stalagmitów.

🌵 Roswell – Spotkanie z kosmitami: Wejdziemy do świata tajemnic Roswell i poznamy historie związane z wizytami przybyszy z kosmosu.

🌵 Kolory i Kultura: Odwiedzimy miasteczka Ajo, Santa Fe i Albuquerque, gdzie bogata historia i kolonialna architektura przyciągają wzrok i inspirują wyobraźnię.

🌵 Święte Miejsce Navajo: Shiprock – święte miejsce Indian Navajo, które wprowadzi nas w serce ich kultury i tradycji.

🌵 Canyon de Chelly: Zobaczymy niesamowite domy zawieszone na klifach i poczujemy ducha starożytnych indiańskich osadników.

🌵 Magiczne Formacje Skał: Przejdziemy się szlakiem kanionów i wąwozów Kasha-Katuwe Tent Rocks, gdzie magiczne formacje skalne zaskakują niezwykłą urodą.

🌵 Petrified Forest i Sunset Volcano: Zwiedzimy Park Narodowy Petrified Forest, gdzie skamieniałe drewno stworzyło unikalny krajobraz i będziemy podziwiać widok krateru wulkanicznego Sunset Volcano.

🌵 Sedona i Kaplica Świętego Krzyża: Podróż zakończymy w magicznej Sedonie, gdzie Kaplica Świętego Krzyża stoi jako symbol ducha i piękna tego regionu.

Nie czekaj dłużej! Dołącz do naszej wycieczki i zanurz się w niezwykłym dziedzictwie i urodzie Teksasu i Nowego Meksyku!

 

UWAGA! Wycieczka jest organizowana we współpracy z Rek Travel USA

Jaskinie

Kaniony

Kultura i historia

Parki narodowe

Pustynia

Rozrywka


Plan podróży

1.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

CHICAGO – PHOENIX

Spotkanie grupy z przewodnikiem/pilotem przy stanowisku odpraw na terminalu lotniska O’Hare w Chicago. Odprawa bagażowa i przelot do Phoenix w Arizonie. Tam zmienimy środek transportu i przesiądziemy się do mini-busa, którym będziemy podróżować przez kolejne dni, zwiedzając najciekawsze miejsca Teksasu i Nowego Meksyku.

Phoenix to stolica i zarazem największe miasto Arizony. Odwiedzimy Desert Botanical Garden, gdzie na obszarze 57 hektarów rośnie ponad 20 tysięcy roślin, w tym ponad 4 tysiące kaktusów. Jedna trzecia z nich to gatunki rodzime a ponad 130 to gatunki zagrożone.

Zwiedzimy też centrum Phoenix, gdzie zostaniemy na nocleg.

2.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

AJO – ORGAN PIPE CACTUS NATIONAL MONUMENT – SAGUARO NATIONAL PARK – TUCSON

Ten dzień zdominuja kaktusy, ale najpierw udamy się do miasteczka Ajo w Arizonie. Jego hiszpańska architektura będzie doskonałym wprowadzeniem do kolonialnej historii południowej Arizony i bramą do przygody w pobliskim pomniku narodowym kaktusa organowego.

Zaledwie 25 mil na południe znajduje się Narodowy Pomnik Kaktusów Organowych (Organ Pipe NM). Wybierzemy się na spacer w kaktusowym lesie, który został uhonorowany przez UNESCO tytułem Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery ze względu na swoją różnorodność biologiczną. Zobaczymy dzikie drzewostany niezwykłych kaktusów, które mają wiele kolumn wyrastających z centralnej podstawy.

Następnie przejedziemy do Parku Narodowego Kaktusów Saguaro. W południowej części Arizony, na przedmieściach Tucson, do którego zmierzamy, te ogromne kaktusy rosną bardzo  blisko siebie i to w takich ilościach, że ich skupiska nazywane są lasami kaktusowymi! Szacuje się, że na terenie parku narodowego, w którym wybierzemy się na spacer w pustynnej scenerii wśród olbrzymich kaktusów, rośnie ok 1,8 miliona kaktusów saguaro.

Późnym popołudniem dojedziemy do Tucson. Drugie co do wielkości miasto Arizony znane jest ze swoich pustynnych krajobrazów, kultowego kaktusa Saguaro oraz tętniącej życiem kultury meksykańsko-amerykańskiej i pysznej kuchni, której spróbujemy zanim udamy się na nocleg.

3.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

ALAMOGORDO – WHITE SANDS NATIONAL PARK

Po śniadaniu udamy się w dalszą drogę, która zaprowadzi nas do stanu Nowy Meksyk. Przydomkiem stanu jest „Land of Enchantment” czyli „Kraina Oczarowania” i jest to stan, który faktycznie może oczarować. Wprawdzie Nowy Meksyk nie ma bezpośredniego dostępu do morza czy oceanu, ale przez jego terytorium przepływa zapewne wszystkim znana rzeka Rio Grande. Stan ten upodobali sobie turyści ceniący sobie ciszę, spokój i piękne widoki.

Nowy Meksyk to jednak nie tylko pustynne krajobrazy i znane miasta jak Santa Fe czy Albuquerque (te odwiedzimy później), ale również małe miasteczka, jak Alamogordo, położone na zachodnich stokach gór Sacramento.

Po południu przeniesiemy się do innego świata. Zapewni nam to wizyta w Parku Narodowym White Sands, położonym na terenie stanu Nowy Meksyk i będzie to niezapomniane, niemal surrealistyczne doświadczenie. Białe Piaski obecne w nazwie parku w pełni odzwierciedlają charakter parku. Niekończące się morze białego jak gips piasku przypomina bardziej śnieg niż piasek, a całe wrażenie potęguje kontrast na tle niebieskiego lub nocnego nieba. Przy sprzyjających okolicznościach zostaniemy tutaj na zachód słońca.

Przejazd na nocleg.

4.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

GUADALUPE MOUNTAINS NP – CARLSBAD CAVERNS NP – ROSWELL

Kolejny dzień bogaty w atrakcje. Wjedziemy do stanu Teksas i odwiedzimy aż dwa parki narodowe a nie będzie to koniec atrakcji na dzisiaj. Na początek odwiedzimy Park Narodowy Gór Guadalupe (Guadalupe Mountains NP).

Wiele milionów lat temu teren ten był pokryty płytkim morzem, na dnie którego zalegały szkielety organizmów morskich, tworząc późniejszą skałę wapienną. Na skutek ruchów tektonicznych wapienne skały zostały wypiętrzone i dzisiaj zachwycają nasze oczy pięknymi górskimi formacjami, z których najwyższa, Guadalupe Peak, ma wysokość 2667 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Teksasu.

Następnie powrócimy do Nowego Meksyku by odwiedzić Park Narodowy Carlsbad Caverns. To system ponad 100 niezwykłych jaskiń, który został w 1995 r wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park słynie z setek tysięcy nietoperzy, które o zmierzchu wylatują na żer. Jest to niesamowity spektakl przyrodniczy, który można podziwiać ze specjalnie wybudowanego przy wejściu do jaskini amfiteatru. Jaskinie zaskakują rozmiarem i różnorodnością a przez wielu są uważane za najpiękniejsze na świecie.

Wieczorem przejazd do Roswell, znanego z sensacjnych doniesień o UFO. Czy znana historia z kosmitami w tle z 1947 roku to największy przekręt czy największa tajemnica ? I czy uda nam się wypatrzeć na nocnym niebie tajemnicze światła?

Nocleg w Roswell.

5.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

SANTA FE – KASHA-KATUWE TENT ROCKS – ALBUQUERQUE

Dzisiaj odwiedzimy dwa urocze miasta, które powstały kilka wieków temu, o burzliwej i długiej historii. Pierwszym z nich będzie Santa Fe, miasto powstało w 1610 roku, w czasach, kiedy przybywali tu różni osadnicy – rdzenni Amerykanie, Hiszpanie i Amerykanie, którzy oczarowani urodą tego miejca postanowili tam zostać i osiedlić się.

Zobaczymy m. in. kościół San Miguel z 1610 roku, dzielnicę artystyczną (przy najsłynniejszej ulicy miasta, Canyon Road, mieści się ponad 80 różnego rodzaju galerii) oraz słynną kaplicę Loretto, znaną z niezwykłych, krętych schodów w kształcie spirali, których  cudowne powstanie przypisuje się św. Józefowi.

W drodze do Albuquerque zatrzymamy się przy jednym z cudów Matki Natury, Kasha-Katuwe Tent Rocks. Te stożkowe skały w kształcie namiotów powstały z osadów pumeksu, popiołu i tufu pochodzącego z erupcji wulkanicznych, które miały miejsce kilka milionów lat temu. Krótki spacer wśród kanionów i wąwozów o ciekawych kształtach.

Następnie przejedziemy w kierunku Albuquerque. Miasto założone przez odkrywców hiszpańskich powstało w 1706 roku, na szlaku Camino Real. Oprócz wspaniałej okolicy, zobaczymy jeden z najbardziej znanych, historycznych budynków, jakim jest San Felipe de Neri Church, kościół wybudowany w 1793 roku.

Nocleg w Albuquerque.

6.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

SHIPROCK  – CANYON DE CHELLY

Po śniadaniu opuszczamy Albuquerque i kierujemy się na północny zachód. Naszym celem jest Shiprock, wysoka na 2187,5 m skała górująca nad pustynną równiną Indian z plemienia Navajo. Odgrywa ona znaczącą rolę w religii, mitach i tradycji Navajo. Shiprock jest punktem zainteresowania alpinistów i fotografów, który został przedstawiony w kilku produkcjach filmowych i powieściach. To najbardziej charakterystyczny punkt orientacyjny w północno-zachodnim Nowym Meksyku.

Po południu dotrzemy do obszaru formacji skalnych i stanowisk archeologicznych w północno-wschodniej Arizonie w USA, położonych na terenie rezerwatu Navajo. To Canyon de Chelly. Od dwóch głównych kanionów prowadzą liczne, boczne kaniony, wzdłuż których  znajduje się kilkaset prekolumbijskich domów na klifach. Zbudowane u podnóża klifów z czerwonego piaskowca lub w jaskiniach na stromych ścianach kanionu obejmują dłuższy okres niż jakiekolwiek inne ruiny na południowym zachodzie.

Nocleg na terenie Arizony.

7.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

PETRIFIED FOREST NP – METEOR CRATER NATURAL LANDMARK – SUNSET CRATER VOLCANO MONUMENT – WUPATKI NM – FLAGSTAFF

Wyjazd w dalszą drogę w kierunku Parku Narodowego Petrified Forest. Jest to jedyny park, przez który przebiega legendarna droga 66. Park jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo, ale zdecydowanie największą jego atrakcją jest skamieniały las czyli tysiące skamieniałych pni drzew o zaskakującej gamie kolorów. Przejazd parkową drogą z postojami w punktach widokowych, m. in. przy Painted Desert.

W drodze do Flagstaff zatrzymamy się przy Meteor Crater Natural Landmark. To krater po uderzeniu meteorytu, który znajduje sie na wysokości 1719 m nad poziomem morza, ma średnicę około 1200 m i głębokość ok 170 m. Krater ten, określany jest mianem najlepiej zachowanego krateru meteorytowego na Ziemi, został uznany za narodowy zabytek przyrody.

Następnie odbijemy na północ aby zobaczyć Sunset Crater Volcano NM. To najmłoszy z szeregu wulkanów należących do tzw. pola wulkanicznego San Francisco. U podnóża krateru znajduje się pętla spacerowa o długości 1,6 km, ale wędrówka na szczyt nie jest dozwolona. Ciekawie prezentuje się kontrast czarnej lawy i gleby, zielonych liści i błękitnego nieba ozdobionego białymi chmurami.

Zobaczymy też Wupatki NM – położone w pobliżu ruiny starożytnego pueblo, w którym niegdyś mieszkało prawie 100 członków plemion Anasazi i Sinagua.

​Dalszy przejazd w kierunku Flagstaff, gdzie zostaniemy na nocleg.

 

8.dzień

Teksas i Nowy Meksyk

SEDONA – PHOENIX

To ostatni dzień naszej wyprawy po bezdrożach Teksasu i Nowego Meksyku. Przygoda zakończy się w miejscu, gdzie się rozpoczynała, czyli w stołecznym mieście Phoenix. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas kilka ciekawych miejsc, w których zatryzmamy się podczas przejazdu do Phoenix.

Zdecydowanie zatrzymamy się w Sedonie. To piękne miasto w północnej części Arizony otoczone jest wysokimi na blisko 2 tys. m czerwonymi skałami i warte jest dłuższej wizyty. Malownicze położenie, bliskość szlaków i artystyczny klimat przyciągają tysiące turystów (w mieście jest ponad 100 galerii).

Odwiedzimy Chapel of the Holy Cross. Ta nowoczesna, betonowa konstrukcja, wkomponowana w czerwone skały, nadała charakter krajobrazowi i stała się symbolem Sedony tak jak Krzyż na Giewoncie stał się symbolem Zakopanego.

Wybierzemy się też na krótki (2 mile) szlak do  Cathedral Rock, który oferuje wspaniałe widoki na formacje skalne położone w sercu krainy czerwonych skał. Ze względu na niewielki dystans do przejścia i ilość pięknych widoków jest to bardzo popularne miejsce pośród odwiedzających Sedonę.

Przyjazd na lotnisko w Phoenix. Odprawa bagażowa i przelot do Chicago.

 

Zapraszamy również na wycieczkę Wschodnie Wybrzeże Jeziora Michigan i Wydmy Śpiącego Niedźwiedzia

Zobacz pełną ofertę Golden Age Travel.

 

Teksas i Nowy Meksyk – w krainie słońca, kaktusów i … kosmitów

Pokaż cały plan wycieczki

8 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).